Čerpání hypotéky

Čerpání hypotékyČerpání hypotéky je vyplacení peněz poskytnutých úvěrem z banky nebo stavební spořitelny do úschovy, na vyplacení zůstatku úvěru do banky nebo vyplacení na bankovní účet prodávajícího. Hypotéka nefunguje tak, že podpisem smlouvy vše končí. Je to jen polovina celého úkonu, protože podpisem smlouvy si obě strany stvrdí platnost smlouvy a podmínek v ní určených.

K čerpání hypotéky musíte splnit základní podmínky uvedené v úvěrové smlouvě. Podmínky se liší podle jednotlivých bank, ale ve většině případů jsou v nich uvedeny následující body, které musíte splnit před tím, než banka vyplatí požadovanou sumu.

Některé podmínky lze dokonce možné splnit i po čerpání hypotéky. To usnadní vyplacení peněz v požadovaném termínu podle kupní smlouvy. Poté už jen splníte požadované a vše je vyřešeno.

 

Nejčastější podmínky pro čerpání hypotéky

Co požadují banky v naprosté většině ještě před čerpáním hypotéky jsme seřadili do seznamu. Samozřejmě se může seznam rozšířit i o určitá specifika podle kupované nemovitosti. Banky třeba dají termín, do kdy musí být na katastr nemovitostí zapsána stavba, která je na pozemku „na černo“ nebo špatně zaměřena, do kdy musí být odstraněno věcné břemeno, které již neplatí atd.

V seznamu jsou tedy nejčastější a běžně užívané podmínky. Není nic neobvyklého, pokud si banky vyžádají něco navíc. O tom se ale dozvíte dostatečně v předstihu, když vám banka poskytne k prostudování smluvní dokumentaci. Lepší variantou je zkušený hypoteční poradce, který s vámi probere vše potřebné a spoustu podmínek ze seznamu za vás zařídí a dodá do banky.

 

  1. Doložení kupní smlouvy a smlouvy o úschově (pokud byla využita)
  2. Zástavní smlouva banky s ověřeným podpisem všech vlastníků nebo zmocněných osob a s obyčejným podpisem kupujících. Na ně pak přechází nemovitost s touto zástavou.
  3. Ověřený návrh na vklad zástavní smlouvy banky
  4. List vlastnictví (LV) se zápisem plomby zástavní smlouvy
  5. Doložení o vyplacení vlastních zdrojů
  6. Doložení vyčíslení zůstatku úvěru banky, jejíž úvěr je vyplácen
  7. Platná pojistná smlouva na nemovitost
  8. Stavební povolení pro stavby nebo rekonstrukce, které toto stavební povolení vyžadují. U rekonstrukcí se také čeká, než jsou noví majitelé již zapsáni do katastru nemovitostí. Teprve potom banka umožní čerpat část hypotéky, která je určena na rekonstrukci
  9. Doložení o vyplacení úvěru / dluhu, díky kterému byla zhoršována bonita klienta

Následné podmínky po čerpání hypotéky jsou většinou doložení Listu vlastnictví, kde je již zapsána zástavní smlouva banky a také noví vlastníci nemovitosti. Také se řeší zástavní právo na pojištění nemovitosti (dříve vinkulace pojistné smlouvy). Do několika měsíců se také dokládá List vlastnictví nemovitosti, z kterého je již odstraněno zástavní právo úvodní banky.

 

Čerpání hypotéky najednou nebo postupně

Podle účelu úvěru se také volí způsoby čerpání i potřebná doba. Například hypotéka na výstavbu uvolňuje peníze postupně podle stavu financované stavby. U refinancování hypotéky si lze zajistit peníze až dva roky dopředu a čerpání hypotéky proběhne až těsně před datem, které požaduje původní banka. Pokud se čerpá hypotéka na koupi nemovitosti, tak se nastavuje většinou jen několik měsíců, během kterých si zajistíte potřebné podklady nejen pro banku.

Postupné čerpání hypotéky může být o něco dražší způsob. Některé banky si totiž po dobu čerpání mohou účtovat smluvní poplatek za rezervaci finančních prostředků.

 

Děkujeme za Vaše hodnocení a podporuByly pro vás informace v tomto příspěvku přínosné? Našli jste požadované podklady? V tom případě jsme rádi a děkujeme za vaše kladné ohodnocení a sdílení článku a odkazu na náš web na Facebooku. Rádi pomůžeme i vašim přátelům.