DSTI

co je to DSTIMaximální měsíční zadluženost. To je stručná formulace pro DSTI („Debt Service To Income“) a pro nový limit stanovený ČNB, který je nyní nastaven na 45%, ve výjimečných případech až 50%. Hodnota vychází z celkových příjmů žadatelů o úvěr a jejich aktuálně splácených závazků, kam se započítá i výše splátky plánované hypotéky.

Tento limit je jedním ze tří omezení, které platí od října 2018 v rámci regulace hypoték. Dalo by se označit, že je to zásadní omezení, a právě DSTI spoustě žadatelů ztížilo nebo znemožnilo dosáhnout na požadovaný úvěr na vlastní bydlení. Některým úplně a některým pouze vlastní bydlení oddálilo. Nyní se totiž musí postarat a využít konsolidace úvěrů a půjček, aby si snížili své měsíční splátky. To je bohužel bude stát nejen čas, ale také vyšší úrokové sazby, které právě v tomto období rostou. Je zde ale varianta, jak se dá postupovat rychleji, levněji a pohodlněji.

Výpočet DSTI: Jak se počítá DSTI?

Sečtěte si veškeré příjmy, které budete dokládat bance a které banka uzná, jako příjem domácnosti. Do druhého sloupce si sepište všechny vaše měsíční splátky za půjčky, úvěry, kreditní karty, poměrnou splátku na kontokorent a částky za splácení půjček a úvěrů si sečtete. Nyní součet splátek vydělíte součtem příjmů a výsledek vynásobte 100 a doplníte znak pro procenta. Stejně, jako když si dle návodu na našem webu počítáte LTV.

Výpočet DSTI: Celkové měsíční náklady domácnosti na splátky, včetně splátky plánované hypotéky, jsou 23.000 Kč. Domácnost má doložitelné měsíční příjmy ve výši 47.000 Kč. Proto je výpočet 23.000 : 47.000 = 0,489 x 100 = 48,9%. V tomto případě bohužel žadatelé nesplnili podmínku a překročili limit 45%.

 

Děkujeme za Vaše hodnocení a podporuByly pro vás informace v tomto příspěvku přínosné? Našli jste požadované podklady? V tom případě jsme rádi a děkujeme za vaše kladné ohodnocení a sdílení článku a odkazu na náš web na Facebooku. Rádi pomůžeme i vašim přátelům.