Fixace hypotéky

Fixace hypotékyFixace hypotéky se také označuje jako fixační období hypotéky a znamená období, po které máte garantovaný úrok na vaší hypotéce. Není pravda, že se v tomto období nesmí změnit úroková sazba. V některých případech má banka na základě vámi odsouhlasených podmínek možnost zvýšit úrokovou sazbu. Například pokud nedodržíte podmínku na slevě z úrokové sazby za domicilace příjmů a pravidelné platby z bankovního účtu. Také pokud si nezajistíte požadované pojištění schopnosti splácet je zde možné navýšení. Pokud ale dodržujete předem daná pravidla, změna úrokové sazby v období fixace hypotéky vám nehrozí.

 

Jaká je nejlepší délka fixace hypotéky

S příchodem nového zákona o úvěrech už se špatně zvolená fixace tak neprodraží. Dříve při vyplacení hypotéky mimořádnou splátkou účtovaly banky poplatek od 1% do 4% z celkové výše splácené hypotéky. To se opravdu nevyplatilo. Od roku 2016 jsou ale jiná pravidla a banky si při mimořádné splátce hypotéky mohou účtovat maximálně 1% z mimořádné splátky, maximálně však 50.000 Kč. To platí ale po době splácení, která je delší než dva roky.

Další výhodou je možnost mimořádných splátek bez poplatku vždy po 12 měsících splácení. Maximální výše této splátky je 25% a to pozor – z celkové výše počátečního úvěru, nikoliv z aktuálního zůstatku. To, že se mimořádné splátky u hypotéky většinou nevyplatí je věc druhá.

Díky rostoucím úrokovým sazbám a výhledu do budoucna se ještě stále vyplatí fixace hypotéky od 7 do 8 let. Zajistíte si tak levnější splácení hypotéky a můžete si odkládat peníze bokem na rezervu do budoucna nebo na mimořádné výdaje. Až bude končit fixace u hypotéky, v předstihu vám hypoteční poradce zajistí výhodnější refinancování hypotéky a na rozdíl původní splátky a nové splátky. Rozdíl při splácení hypotéky potom nebude nijak zásadně zatěžovat váš rozpočet.

 

Děkujeme za Vaše hodnocení a podporuByly pro vás informace v tomto příspěvku přínosné? Našli jste požadované podklady? V tom případě jsme rádi a děkujeme za vaše kladné ohodnocení a sdílení článku a odkazu na náš web na Facebooku. Rádi pomůžeme i vašim přátelům.