Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní bytHypotéka na družstevní byt je způsob, jakým se dá uhradit koupě družstevního podílu. Družstevní byt jako takový se totiž nedá poskytnout jako zástava bance. Vy si kupujete podíl v družstvu, které vlastní byty a na základě tohoto podílu a jeho velikosti pak získáváte nárok užívat byt. Následně splácíte formou nájmu společný dluh družstva (anuita), za který se postavila/koupila nemovitost, a platíte potřebné poplatky a náklady jako u běžného bydlení.

Máte 3 základní možnosti, které vám zajistí vlastní bydlení. Ne všechny se dají využít pro každého a proto je potřeba dopředu vědět, jaká možnost bude průchozí a kolik bude co stát.

Jak se dá řešit hypotéka na družstevní byt

Předhypoteční úvěr: Necháte si byt převést do osobního vlastnictví a tímto bytem pak ručíte bance. Následně splácíte klasickou hypotéku. Na převod do osobního vlastnictví máte pouze 1 rok. To je platnost předhypotečního úvěru, kterým zaplatíte za družstevní podíl a vyplacení již splacené anuity předchozího majitele. Ne všechna bytová družstva ale umožňuji převod do osobního vlastnictví. Některá převod umožní několikrát do roka, a to na základě stanov.

Ručení jinou nemovitostí: Zejména rodiče pomohou svým dětem tak, že dají do zástavy vlastní nemovitost. Tato nemovitost musí splňovat požadované LTV úvěru 80% nebo 90%. Pokud tomu tak není, lze využít dofinancování nezajištěným úvěrem.

Koupě družstevního podílu na účelový úvěr bez zástavy – Toto je bohužel ta nákladnější varianta, protože je úvěr poskytován s vyšší úrokovou sazbou. Sice nemusíte ručit nemovitostí, ale právě za to pak platíte vyšší úrok. Tento úvěr lze po převodu bytu do osobního vlastnictví samozřejmě za určitých podmínek vyplatit klasickou hypotékou.

Hypotéka na družstevní byt tedy není nic složitého. I zde ale platí, že je potřeba zkušený hypoteční poradce, který vám nejen pomůže vybrat vhodné řešení, ale zajistí i vše potřebné.

Děkujeme za Vaše hodnocení a podporuByly pro vás informace v tomto příspěvku přínosné? Našli jste požadované podklady? V tom případě jsme rádi a děkujeme za vaše kladné ohodnocení a sdílení článku a odkazu na náš web na Facebooku. Rádi pomůžeme i vašim přátelům.