Hypotéka na výstavbu

co je to hypotéka na výstavbuMáte v plánu stavět? V tom případě je hypotéka na výstavbu jednou z možností, jak získat potřebné peníze. Pro tento způsob financování budete dokládat zejména projekt stavby, položkový rozpočet, stavební povolení a další podklady. Bankovní odhadce na základě dodaných podkladů stanoví cenu budoucí. Podle té pak banka poskytne hypotéku v požadované výši a v limitu LTV. Poté se připraví podmínky postupného čerpání úvěru. Banka neuvolní všechny peníze najednou, ale poskytuje je postupně, a to podle aktuálního stavu rozestavěné nemovitosti. Hypotéka na výstavbu je tedy postupně čerpaný úvěr.

Na výstavbu máte většinou 2 roky. Pokud ale nestihnete vše potřebné, lze zažádat o posunutí termínu. To je ale zpoplatněno dle sazebníku banky.

Protože nemáte možnost dát právě stavěnou nemovitost do zástavy, využívá se při úvěrování výstavby předhypoteční úvěr, který se také označuje jako překlenovací úvěr. Překlenuje totiž období, než postavíte svůj dům, zapíšete jej na Katastr nemovitostí a pak budete se bude moci vložit zástavní smlouva.

Po celou dobu výstavby tak bance platíte pouze za úroky z vyčerpané částky. Čím více si tedy z banky postupně necháte vyplatit, tím vyšší je pak splátka za úroky. Řádné, anuitní splácení bude možné až po vkladu zástavní smlouvy.

Hypotéka na výstavbu má i další, levnější řešení

V některých případech je možné využít nemovitost někoho z rodiny. Ta se dá vložit jako zástava již od začátku a tím pádem ušetříte za placení úroků při překlenovacím úvěru. Již od začátku se totiž platí anuitní splátka. Po dostavění nemovitosti a jejím zápisu na Katastr nemovitostí se dá přepsat zástavní smlouva na postavenou nemovitost.

V takovém případě se ale platí poplatek za odhad nemovitosti a v některých bankách i poplatek za dodatek úvěrové smlouvy. Lepší variantou, je-li to ze strany majitele nemovitosti, která je již v zástavě, je počkat na termín fixace hypotéky a v rámci refinancování hypotéky získat odhad nemovitosti zdarma nebo se slevou. Takto nastavená hypotéka na výstavbu je pak o něco levnější.

Děkujeme za Vaše hodnocení a podporuByly pro vás informace v tomto příspěvku přínosné? Našli jste požadované podklady? V tom případě jsme rádi a děkujeme za vaše kladné ohodnocení a sdílení článku a odkazu na náš web na Facebooku. Rádi pomůžeme i vašim přátelům.