LTV

Co je to LTV a jak se počítáCo je to LTV? Zkratka pochází z anglického označení „loan to value“ a znamená výši úvěru oproti ceně nemovitosti. To znamená horní limit, do kterého si můžete od banky půjčit peníze na koupi nemovitosti nebo využít vlastní nemovitost pro neúčelový úvěr – Americkou hypotéku. Výše / hodnota LTV je udáváno v procentech a společně s DTI a DTSI je jedním z hlavních parametrů při schvalování hypotéky a posuzování výše úvěru. LTV se dá posuzovat i z odhadu, kde se uvádí cena budoucí. To pokud se řeší hypotéka na výstavbu nebo hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti.

Odhadní cena se pro výpočet používá z důležitého důvodu. Banka neposkytuje výši úvěru podle kupní ceny, ale podle odhadní ceny. Pokud se tyto ceny zásadně liší, musíte dofinancovat rozdíl do odhadní ceny ze svého. V některých případech banka akceptuje kupní cenu, ale to jen pokud není rozptyl v cenách veliký.

Při refinancování hypotéky lze využít toho, že již delší dobu splácíte svůj úvěr. Tím se vám nejen snížila LTV úvěru, ale také vzrostla cena nemovitosti. Při refinancování lze proto využít navýšení úvěru. Tím pak zaplatíte třeba nevýhodné půjčky, kreditky a úvěry, nebo peníze použijete na drobné rekonstrukce nebo vybavení domácnosti.

Jak se počítá LTV

Není to žádná velká matematika. Výši si spočítáte, pokud výši požadovaného úvěru vydělíte odhadní cenou nemovitosti. Poté jen výsledek vynásobíte 100, doplníte znak pro procenta, a vyjde vám hodnota LTV. Už dávno je pryč doba, kdy se poskytovaly hypotéky na 100% nebo dokonce i 120% ceny nemovitosti. Banky jsou od roku 2018 limitovány výší pro maximální LTV úvěru. Hranice je na 80% a v omezených případech lze získat až 90%. Ještě stále je zde ale možnost 100% financování nemovitosti.

Např. potřebujete úvěr 1.650.000 Kč, odhadní cena nemovitosti je 2.200.000 Kč. Tj 1.650.000 : 2.200.000 = 0,75 x 100= 75, takže 75%.

TIP: Je samozřejmé, že čím vyšší LTV, tím vyšší úroková sazba. Na druhou stranu čím nižší výše úvěru, a čím více dáváte vlastních peněz na koupi nemovitosti, tím to může být nevýhodnější pro vás.

Děkujeme za Vaše hodnocení a podporuByly pro vás informace v tomto příspěvku přínosné? Našli jste požadované podklady? V tom případě jsme rádi a děkujeme za vaše kladné ohodnocení a sdílení článku a odkazu na náš web na Facebooku. Rádi pomůžeme i vašim přátelům.