Výmaz zástavního práva

Výmaz zástavního právaVýmaz zástavního práva je jedním z důležitých kroků při refinancování hypotéky nebo koupě nemovitosti, na které bylo využito zástavní právo smluvní. To znamená, že ji majitelé koupili na hypotéku nebo použili jako zástavu pro americkou hypotéku.

To, jestli je na nemovitosti zástava, zjistíte na Listu vlastnictví (LV). Zdarma je informace, jestli tam je nebo není zástavní právo smluvní nebo zástavní právo soudní. Detailnější informaci, tedy čí banky je ono právo, ale zjistíte na placeném listu vlastnictví. Ten si můžete nechat vyjet na každém Czech pointu, nebo si ho koupíte online v souboru PDF, přímo na webu pro náhledy na katastr nemovitostí. Cena je 50 Kč/stránku.

Výmaz zástavního práva je za poplatek

Při výmazu se na Katastr nemovitostí podává návrh na výmaz zástavního práva a poplatek je 1.000 Kč. Tento poplatek by samozřejmě měl hradit ten, kdo toto zástavní právo využil třeba pro již zmiňovanou hypotéku. Je to tedy prodávající a nebo i vy, pokud řešíte refinancování hypotéky v jiné bance.

Výmaz zástavního práva je možný pouze na základě věřitelem (bankou) dodaného souhlasu a provádí se opět předepsaným formulářem. Souhlas zasílají banky většinou do 30 dnů od celkové úhrady závazků z hypotéky dle vyčíslení, a to na adresu toho, s kým byla zástavní smlouva sepsána. Ten pak vloží vše na Katastr nemovitostí a běží ochranná lhůta (tzv. plomba) v délce 20 dnů.

Na Katastru jsou tedy při refinancování hypotéky nebo koupi nemovitosti, kde již zástava byla, po tuto dobu zapsána dvě zástavní práva smluvní. Nová zástava je druhá v pořadí a hned, jak je proveden výmaz zástavního práva původního úvěru, stane se nová zástavní smlouva tou první v pořadí. Nová banka pak většinou má v následných podmínkách po čerpání hypotéky, že jí dodáte nový List vlastnictví, kde bude původní zástavní smlouva odstraněna a bude na ní jen její zástavní právo. Na dodání tohoto aktuálního LV máte většinou 3 měsíce od podpisu.

Děkujeme za Vaše hodnocení a podporuByly pro vás informace v tomto příspěvku přínosné? Našli jste požadované podklady? V tom případě jsme rádi a děkujeme za vaše kladné ohodnocení a sdílení článku a odkazu na náš web na Facebooku. Rádi pomůžeme i vašim přátelům.