Zástavní právo smluvní

zástavní právo smluvníCo je to zástavní právo smluvní a co to znamená pro vás, jako kupujícího? Pokud hledáte vhodnou nemovitost a v Katastru nemovitostí si ověřujete, kdo všechno je skutečným vlastníkem, tak postupujete opravdu správně. Jistě jste pak na některém z listu vlastnictví (LV) u nemovitosti narazili na poznámku zástavní právo smluvní.  V tomto případě vlastně nejde o nic neobvyklého, a ani to není žádnou překážkou ke koupi. Horší by bylo zástavní právo soudní. Teď se ale podíváme na to, co vlastně smluvní zástava znamená, a jak s ní je nakládání při koupi nemovitosti.

Zástavní právo smluvní pouze informuje o tom, že je na nemovitosti zástavní právo věřitele – zástavní smlouva.  V naprosté většině případů jde o banky, která vlastníkům nemovitosti poskytla finanční prostředky a pro zajištění si na Katastr nemovitostí nechala zapsat smlouvu o zástavě nemovitosti.

Stejně tak bude i vy vkládat zástavní právo banky na svou nemovitost, pokud jí budete prodávat někomu, kdo k tomu využije hypoteční úvěr. Pro rychlejší vyplacení peněz z hypotéky se nejčastěji čerpá hypotéka po předložení podepsané zástavní smlouvy. K té se dokládá i katastrem potvrzený návrh na vklad zástavního práva. Zástavní smlouvu musí podepsat všichni aktuální vlastníci nemovitosti a na katastr a do banky se tyto smlouvy dodávají s ověřeným podpisem.

Po vyplacení peněz z banky do úschovy se pak na Katastr nemovitostí vkládá návrh na vklad vlastnického práva – kupní smlouva. Tou přejde vlastnictví nemovitosti na nové majitele – kupující. Na nemovitosti je zástavní právo již zapsáno a kupující si jí tak koupí i s tímto záznamem.

 

Jak se ruší zástavní právo smluvní?

Pokud se prodává nemovitost se zástavní právem, musí si prodávající od své banky zajistit vyčíslení zůstatku úvěru k určitému datu a oznámí zároveň mimořádnou splátku. Vyžádá si od banky její souhlas s vkladem dalšího zástavního práva. To je nezbytné,  pokud máte v katastru nemovitostí na své nemovitosti zákaz zatížení. Katastr nemovitostí by jinak neprovedl vklad nové zástavní smlouvy.

Banka vystaví prodejci potřebný doklad, který se v kopii také předá do banky kupujícího. Podle něj se pak nastaví podmínky čerpání jeho hypotéky. Banka kupujícího vyplatí dle tohoto vyčíslení do banky prodávajícího požadované peníze. Zbytek peněz pak banka kupujícího zašle do bankovní či notářské úschovy. To podle nastavení kupní smlouvy.

Tímto je uhrazen závazek prodávajícího vůči jeho bance, a ta do 30 dnů od této úhrady všech závazků z úvěru, zašle prodávajícímu kvitanci – souhlas pro výmaz zástavního práva. Některé banky si toto dokonce řeší automaticky nebo zařídí za klienta. Samozřejmě za odpovídající poplatek.

Na Katastru nemovitostí pak běží ochranná lhůta (plomba) 20 dnů a poté je proveden výmaz původní zástavní smlouvy. V Katastru pak zůstane jen nová zástavní smlouva a nové zástavní právo smluvní od banky kupujícího.

 

Děkujeme za Vaše hodnocení a podporuByly pro vás informace v tomto příspěvku přínosné? Našli jste požadované podklady? V tom případě jsme rádi a děkujeme za vaše kladné ohodnocení a sdílení článku a odkazu na náš web na Facebooku. Rádi pomůžeme i vašim přátelům.