Poslední možností, jak dostat z dlužníka peníze, je prodej jeho movitého a nemovitého majetku. U nemovitostí se k tomu používá dražba, pořádaná většinou exekutorem. V této situace jsou ale pořád k dispozici možnosti jak zastavit nedobrovolnou dražbu nemovitosti a zachránit podstatnou část svého majetku před nevýhodnou dražbou a náklady a odměny exekutora.

V následujících variantách si sami porovnejte, co je a co není výhodné, protože některé skvělé nabídky v sobě mají většinou nějakou nevýhodu nebo háček.

Jak zastavit nedobrovolnou dražbu nemovitosti co nejrychleji

Tím nejrychlejším je prodej nemovitosti. Ne každému se chce do prodeje, ale když porovnáte možnosti, které dlužníkovi zůstali, tak toto je většinou ta nejméně bolestivá varianta, i když to tak nevypadá. I při rychlém prodeji se dá získat až 90% tržní ceny. Tím pádem se vyplatí dluhy i exekutor, a z prodeje zůstanou peníze do nového začátku. Postižený exekucí bohužel musí dát stranou emoce a začít používat kalkulačku.

Ne vždy je vhodné řešit vyplacení exekuce nebankovní společností. To je asi nejčastější nápad těch, kdo řeší jak zastavit nedobrovolnou dražbu nemovitosti. V této variantě ale nebankovní společnosti poskytnou maximálně 60 – 70% z ceny vlastního odhadu. Navíc si hned při čerpání naúčtují poplatek třeba i 10% z čerpané výše. To znamená, že pokud získáte nebankovní úvěr 1.500.000 Kč za 10% úrok, tak při čerpání vyplatí exekutorovi a věřitelům o 150.000 Kč méně, a to pak nemusí stačit na úhradu. Následné splácení je pak dalším rizikem. Opozdíte platbu? Penále. Nedodáte doklady během splácení, opět pokuta. Tím se můžete postupně vrátit tam, kde jste byli, a jen takto oddalujete a prodražujete nevyhnutelné.

Vyhlášení insolvence také nemusí řešit ochranu toho, jak zastavit nedobrovolnou dražbu nemovitosti. Sice tím zastavíte exekutora, ale nemáte jistotu, že po ukončení insolvence nepřijdete o svou nemovitost. Insolvenční správce jí podle druhu splácených závazků může také prodat.

Dražba nemovitosti vás vyjde opravdu draho

Jak sami máte možnost posoudit, tak ve většině případů a u větších exekucí je lepší variantou prodat nemovitost a zachránit více peněz. Při dražbě pořádané exekutorem totiž dražba začíná na 2/3 znaleckého posudku. Ten je většinou menší, než tržní cena, kterou můžete prodejem získat. Z výsledné ceny, za kterou se vydraží, se zaplatí dluh a odměna exekutora + DPH. Navíc také započítá náklady na dražbu a samozřejmě i DPH.